Úvod » Víno dle vinařství » Moravská vinařství » Vinařství Omasta

Vinařství Stanislav Omasta

Vinařství Stanislav Omasta bylo založeno v roce 1996. Od té doby produkuje vína pro široké spektrum spotřebitelů. Vinařství Omasta je primárně zaměřeno na výrobu kvalitních jakostních a přívlastkových vín, které jsou páteří sortimentu, jehož součástí jsou však i vína sudová. V posledních letech je velká pozornost věnována produkci ročníkových a přívlastkových vín.

Vinařství leží v malebném kraji živé lidové tradice uprostřed starobylých moravských vesnic Horní Bojanovice, Boleradice a Němčičky. Vinařství sídlí v bývalém panském sklepě nacházejícím se uprostřed Horních Bojanovic. Sklep byl kdysi součást rozlehlého vrchnostenského komplexu, který se označoval jako "Zámeček". Dnes je sklep jediným dochovaným pozůstatkem tohoto komplexu. Vinařství Stanislav Omasta navazuje na zdejší slavnou vinařskou tradici. Horní Bojanovice byly už od 14. století významnou vinařskou obcí, v katastru obce totiž převažovaly tradičně plochy osázené vinicemi nad plochami polností. Tato zvláštní disproporce, svědčící o výsostném postavení zdejšího vinařství, platila na Moravě jen v případě několika obcí.

Důraz na kvalitu je kladen již při výkupu hroznů. Toto je zajištěno smluvními partnery prakticky již od založení vinařství. Je tak možnost kontrolovat zdravotní stav hroznů a určovat optimální dobu sklizně. Při zpracování a výrobě vína jsou používány moderní postupy v kombinaci s tradičními, léty osvědčenými metodami.

Samozřejmostí je odkalování moštů, použití čistých kultur kvasinek a biologické odbourávání kyseliny jablečné. Vína zrají převážně v tradičních dubových sudech nebo nových sudech typu Barrique. Část produkce bílých přívlastkových vín je uložena v nerezových tancích. O tom, že se Omastovi dali tou správnou cestou, svědčí i mnoho ocenění z tuzemských i zahraničních soutěží.